About ADBC News Center Business Overview ADBC Bonds Annual Report Corporate Culture EN | 中文
 
About ADBC
  About ADBC
ADBC Leadership
  Organizational Chart
 
Home  >  About ADBC  >  ADBC Leadership
ADBC Leadership

Xie Xuezhi Secretary of the CPC ADBC Committee and Chairman

 

Male, Han Chinese. Dr. Xie holds a PhD degree. He began his career in July 1976 and was formerly appointed as assistant president of Dongbei University of Finance & Economics in June 1994, deputy director general of Department of Personnel and Education of the Ministry of Finance in April 1996, director general of Department of Tax Regime and Rules of the Ministry of Finance in July 1998, director general of Department of Taxation of the Ministry of Finance in June 2000, vice chairman of the People’s Government of Tibet Autonomous Region in September 2002, member of the Party Leadership Group of National Council for Social Security Fund and vice president in October 2004, member of the Party Leadership Group of State Administration of Taxation and deputy administrator in April 2007, deputy secretary of the Party Leadership Group of State Administration of Taxation and deputy administrator in April 2012, and secretary of CPC ADBC Committee and chairman of ADBC in March 2015.


  Qian Wenhui Deputy Secretary of CPC ADBC Committee, Vice Chairman and President

 

Male, Han Chinese. Mr. Qian holds a master’s degree. He began his career in July 1985 and was formerly appointed as deputy general manager of China Construction Bank Shanghai Branch in November 1999, the head of Asset and Liability Management Committee Office of China Construction Bank and concurrently Head Office Structural Reform Office of the China Construction Bank from October 2001 to March 2003, the general director of Asset and Liability Management Committee Office of China Construction Bank from March 2003 to October 2004 (concurrently the head of the Restructuring and Reform Office of China Construction Bank from October 2003 to October 2004), member of the Party Committee and vice president of the Bank of Communications from October 2004 to January 2007 (concurrently the general manager of Bank of Communications Shanghai Branch from July 2005 to November 2006), member of the Party Committee, executive director and vice president of Bank of Communications from January 2007 to February 2015, deputy secretary of CPC Committee and the chairman of Supervisory Board of ICBC from February 2015 to December 2017 and Deputy Secretary of CPC Committee, vice chairman and the president of ADBC in December 2017. 


 

Lin Li Member of CPC ADBC Committee and Vice President

 

Male, Han Chinese. Dr. Lin, senior economist, holds a PhD degree in economics. He began his career in July 1990. In February 2003, he was appointed as secretary of the Board and deputy general manager of the General Office (Office of the Party Committee) of China Everbright Group. From March 2005 to December 2008, he served as member of the Board, secretary of the Board, general manager of the General Office (Office of the Party Committee) of China Everbright Group. During this period of time, Dr. Lin also served as director of the Office for Restructuring Affairs of China Everbright Group, director of Executive Director Office of China Everbright Group Co., Ltd (Hong Kong), chairman of the Supervisory Board of China Everbright Investment and Assets Management Co., Ltd, secretary of the Party Committee and chairman of the Board of Everbright Property Company Limited. From December 2008 to January 2014, he served successively as deputy secretary of the Party Committee, disciplinary secretary, vice president, and executive vice president of China Everbright Bank. In January 2014, he took office as member of CPC ADBC Committee and vice president of ADBC.


 

He Xingxiang Member of CPC ADBC Committee and Vice  President

 

Male, Han Chinese. With a master’s degree in management, Mr. He began his career in August 1982. He was formerly appointed as member of the Party Committee and deputy general manager of Jilin Branch of Bank of China in March 2003, secretary of the Party Committee and general manager of Hainan Branch of Bank of China in September 2004, secretary of the Party Committee and general manager of Shandong Branch of Bank of China in April 2008, and member of CPC ADBC Committee and vice president of ADBC in October 2014.


 

Wang Zhaohe  Chief Inspector of Discipline Inspection Office of the CCDI and NCS at Agricultural Development Bank of China ,Member of CPC ADBC Committee

 

Male, Han Chinese. Mr. Wang began his career in August 1985 and holds a PhD degree. He worked as Deputy Head (taking charge) and then Head of the Party Organization Department of Dalian Maritime University from April 1994 to March 1993 . He was appointed Member of the CPC Standing Committee, Head of the Party Organization Department and Assistant President of Dalian Maritime University in March 1996; Deputy Secretary of the CPC Standing Committee at Dalian Maritime University in December 1997; Deputy Secretary of the CPC Standing Committee and Secretary of Discipline Inspection Commission at Dalian Maritime University in December 1998; Deputy Secretary of the CPC Standing Committee and Vice-President of Dalian Maritime University in December 2000; Deputy Secretary (taking charge) of the CPC Standing Committee and Vice-President of Dalian Maritime University in December 2004; Secretary of the CPC Standing Committee and Vice-President of Dalian Maritime University in May 2005. He took office as Member of CPC Standing Committee and Secretary of Discipline Inspection Commission at China First Automotive Works (FAW) Group in May 2011. In January 2019, he was appointed Member of CPC ADBC Committee and Chief Inspector of Discipline Inspection Office of the CCDI and NCS at Agricultural Development Bank of China.


 

Sun Lansheng Member of CPC ADBC Committee and Vice President

 

Male, Han Chinese. Mr. Sun, senior economist, began his career in October 1988 with a master’s degree from the  Party School of  the  Central Committee of  CPC.  He was formerly appointed as deputy general manager of General Office (Office of the Party Committee) of ADBC in December 2000, member of Party Committee and deputy general manager of the Guangxi Autonomous Region branch of ADBC in March 2008, member of Party Committee of Zhejiang Branch ADBC in January 2010 (concurrently secretary of the CPC Committee and general manager of ADBC Ningbo Branch), secretary of CPC Committee and the general manager of Fujian branch
of ADBC in March 2012, general manager of General Office (Office of the Party
Committee) of ADBC in June 2014, and the chief risk officer of ADBC in April 2017.
 


 

Zhu yuanyang Assistant President

 

Male, Han Chinese. With a master’s degree from the Party School of the Central Committee of CPC, Mr. Zhu began his career in July 1977. He was formerly appointed as deputy general manager of the Credit Department I of ADBC in August 1998, general manager of the Credit Department I, general manager of the Customer Relations Department I of ADBC since December 2000, secretary of the Party Committee and general manager of Heilongjiang Branch of ADBC in August 2008, general manager of the Customer Relations Department I of ADBC in January 2011, and assistant president and general manager of the Customer Relations Department I of ADBC in September 2014.


 

Zhou Liangwei Secretary of the Board of Directors

 

Male, Han Chinese. Mr. Zhou, senior economist, began his career in December 1980 with a master’s degree in economics. He was formerly appointed as a member of Party Committee and assistant general manager of Jiangxi Branch of ADBC in August 2001, member of Party Committee and deputy general manager  of Jiangxi Branch of ADBC in August 2003, deputy secretary of Party Committee and deputy general manager of Jiangxi Branch of ADBC in December 2006, deputy secretary of Party Committee and deputy general manager of Anhui Branch of ADBC in January 2008, secretary of Party Committee and general manger of Anhui Branch of ADBC in April 2009, general manager of Financial and Accounting Department ADBC in March 2012, secretary of Party Committee and general manager of Guangdong Branch of ADBC in March 2016 and the secretary of the Board of Directors of ADBC in April 2017.

                         

 

 

Copyright © 2003-2018 All rights reserved.
Beijing public security network,No.11040102700013
Beijing ICP,number 14012827-1